13. ttel
A „Nyugat” klti
Nyugat cmmel indult el az a folyirat, amely f cljnak tekintette, hogy az j, korszer mveltsgnek teret adjon. A politikt igyekezett kizrni, ezrt a szerzk sokszor arra knyszerltek, hogy ms lapokban kzljk politikai tartalm mveiket. A Nyugat neve a nyugat-eurpai orszgok szellemi rtkeire utal. Mgsem a nyugati irodalom szolgai msolatt tztk ki clul a folyirat szerkeszti. A cmlapon lthat metszet egy gyertyafnynl virraszt dikot brzol, aki ppgy lehet a klfldn bujdos II. Rkczi Ferenc dikja, Mikes Kelemen, mint valamelyik 17. Szzadi, vilgjr vndordik, aki azon fradozott, hogy hazahozza, s elterjessze a mveltsget.
Jelkpezi a hazai mveltsg ketts termszett: a magyarsgot s az eurpaisgot. Ms szavakkal: a hazafiasgot s a humanizmust.
A Nyugat kvetkezetesen kpviselte ezt az eszmt. Voltak ms kitn folyiratok is (pl. Kiss Jzsef hetilapja, A Ht), de a legnagyobb szellemi erk a Nyugatban sszpontosultak fennllsa idejn, 1908 s 1941 kztt. A folyirat alapti a minsget, a tehetsget, a stlusok vltozatossgt, soksznsgt kpviseltk.
ltalban nem zrkzott el a Nyugat semmilyen stlusirnyzattl sem, ha tehetsggel mveltk.
Hrom jelents rnemzedk indulsa s kibontakozsa fzdik a folyirathoz.
Az els nemzedk: Ady Endre, Mricz Zsigmond, Babits Mihly, Kosztolnyi Dezs, Karinthy Frigyes, Tth rpd, Fst Miln, Juhsz Gyula, Nagy Lajos s mindazok, akik a Nyugat kezdettl, 1908-tl – vagy nem sokkal azutn – jelen voltak a folyiratban.
Az irodalmi nemzedkek nagyjbl tzvenknt kvetik egymst.
A msodik nemzedk ri, klti – pldul Szab Lrinc, Illys Gyula, Gellri Andor Endre, Tamsi ron vagy a Nyugatban kevsb otthonos Jzsef Attila.
ket kveti a harmincas vek elejtl kibontakoz harmadik nemzedk, ide tartozik pldul Weres Sndor, Radnti Mikls vagy Jkely Zoltn. A negyvenes vekben szrnyt bontogat rnemzedkbl is sokan a Nyugat rkseinek tekinthetk.
„Negyedik nemzedk”-knt is emlegetik a negyvenes vekben kirajz kltket, rkat – pl. Pilinszky Jnost, Nemes Nagy gnest vagy Mndy Ivnt.
Jelents a Nyugat szerepe a 20. Sz. els felnek irodalmban, de nem kizrlagos. Az jt szellem Kassk Lajos pldul a Nyugatnl merszebb hang, modern s olykor megbotrnkoztatst kelt rsokat kzlt rvid let folyirataiban az els vilghbor idejn, illetve a hszas vekben (Ma, A Tett, Munka, Dokumentum).
Babits Mihly
1883-ban Szekszrdon szletett
Pcsen rettsgizett
Bajn, Szegeden, Fogarason tantott
1908 els versesknyve
a Tancskztrsasg alatt az ellenkormny megfosztotta llstl
polgrosods, magyarsg, eurpaisg
1933-tl hallig a Nyugat fszerkesztje
munkssga:
A hazai irodalmi hagyomny rkse (a nemessg eszmit igyekezett tmenteni sajt korba)
Szimbolizmus
Formamvsz ( a mvszeti formt clnak tekinti)
Gondolatisga
Trgyias klt
Elmleti rsai
Essz: tmenet a tudomnyos s a szpirodalmi mfajok kztt
Mvei:
A csengetys fi
A kltemny kulcsszava, melyben a szpsg nyitja rejlik az els sorban olvashat ltoms. Ltomsnak nevezzk azt a klti kpet vagy kpsort, amelyben a kpzeler j valsgot teremt. Ltomsnak nevezzk azt a klti kpet vagy kpsort, amelyben a kpzeler j valsgot teremt. A ltoms elkszt rsze: a csillog aranyhalak metaforjval rzkelteti a cseng hangjt. A csenghangot az arany csengsvel hozza sszefggsbe. Ezt rzetcsernek nevezzk. Az rzetcsere az eltr felcserlsn alapul.
A kzps rsze ad pontos lerst a szemt sszegyjtsnek rendszeresen ismtld jelenetrl. Az utols eltti szakaszban a ltvnybl fejldik ki a ltoms.
Zenei eszkzkben gazdag, allitercik teszik szness, bels rmek is megcsendlnek.
Ez nem az egsz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! |